Jubileusz 75-lecia

Państwowej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina w Opolu

W dniu 1 września 2021 r. o godz. 12:00 w Sali Koncertowej PSM w Opolu im. Stanisława Śmiełowskiego odbył się uroczysty Koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty oraz solistów - Julii Kubicy (fortepian, kl. prof. Celiny Hellerowej) i Mateusza Rożka (fortepian).

W dniu 19 września 2021 r. w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu odbył się koncert finałowy BANKU TALENTÓW w wykonaniu uczestników Opolskiego Banku Talentów oraz absolwentów i uczniów PSM I i II st. w Opolu.


Dyrygent: Krzesimir Dębski

W programie:
Polska Muzyka Filmowa Krzesimira Dębskiego m.in.
- Suita z filmu Ogniem i Mieczem
- Suita z Filmu Stara Baśń

Z Beethovenem i Schubertem w Bonn :)

 

W dniach 23-26 września – na zaproszenie dyrekcji Ludwig van Beethoven Musikschule Bonn uczniowie i absolwenci PSM I i II st. im. F. Chopina w Opolu pod opieką pana Huberta Prochoty oraz wicedyrektor Katarzyny Kaczmarczyk wzięli udział w międzynarodowym projekcie orkiestrowym, koordynowanym przez pana Lothara Reiche-Eberta. Efektem intensywnych prób, w których nasza młodzież - z koncertmistrzem Piotrem Kosargą - uczestniczyła wspólnie z młodymi muzykami z Niemiec oraz solistą z Wiednia, panem Pierre Douay (nauczycielem Musikschule Wien), stały się dwa WSPANIAŁE KONCERTY.

W sobotę, 25 września, na rynku w Bonn przed gmachem Altes Rathaus Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Andreasa Winnena wykonała uwerturę "Coriolan" L. van Beethovena oraz Symfonię "Niedokończoną" F. Schuberta. W drugiej części muzycznego wieczoru zabrzmiał Koncert C-dur L. van Beethovena z partią solową Pierre Douay, w którym Orkiestrę Symfoniczną poprowadził pan Hubert Prochota.

W niedzielę, 26 września, w auli Uniwersytetu w Bonn, po występach młodych niemieckich kameralistów Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Huberta Prochoty ponownie towarzyszyła pianiście, Pierre Douay, w Koncercie C-dur Beethovena.

Miłym akcentem pobytu w historycznej stolicy Niemiec była wizyta w muzeum Beethoven-Haus - miejscu urodzenia genialnego klasyka.

 

W dniu 15 października 2021 r. /piątek/ w Sali Koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu  odbył się  koncert "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" oraz z okazji Dnia Edukacji Narodowej w wykonaniu stypendystów "Parlamentu Dobroczynności", Chóru mieszanego PSM II stopnia pod dyrekcją Ludmiły Zawadzkiej oraz uczniów specjalności wokalistyka i rytmika. Podczas koncertu zostały wręczone uczniom PSM stypendia "Parlamentu Dobroczynności".

W dniu 22 marca 2022 r. /wtorek/ o godz. 16:45 w Sali Koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu  odbył się Koncert muzyki Fryderyka Chopina w 212. rocznicę urodzin Patrona szkoły.


W dniu 21 maja 2022 r. /sobota/ o godz. 17.00  na placu św. Jana Pawła II przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego, w ramach obchodów Dni Opola, odbył się Koncert Orkiestry Smyki pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej. W programie Karnawał zwierząt i Harry Potter.

 

W dniu 22 maja 2022 r. /niedziela/ o godz. 17.00 na Placu św. Jana Pawła II przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego, w ramach obchodów Dni Opola, odbył się koncert z udziałem Big-bandu PSM w Opolu pod dyrekcją Jacka Hornika, zespołu akordeonowego Dariusza Kownackiego oraz solistów Magdaleny Czekaj, Hanny Szostak oraz Juliana Łabędzkiego uczniów klasy śpiewu Agnieszki Mikoszy i Rafała Żurakowskiego.

W dniu 22 maja 2022 r. /niedziela/ o godz. 17.00 w Kościele św. Sebastiana w Opolu odbył się Koncert w wykonaniu Zespołu Kameralnego PSM w Opolu /przygotowanie Aleksandra Czajor/, Orkiestry Kameralnej PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty oraz solisty Macieja Lamma /organy/. W programie Sonaty kościelne na organy i orkiestrę Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Gala z okazji Jubileuszu 75-lecia przeszła już do historii. Pozostaną liczne, wspaniałe, niezapomniane wspomnienia. Dziękuję WSZYSTKIM PRACOWNIKOM zaangażowanym w organizację i przygotowanie tego szczególnego Koncertu. Dziękuję Nauczycielom i Uczniom, a zwłaszcza Absolwentom za uświetnienie swoją postawą i muzycznymi umiejętnościami na bardzo wysokim poziomie urodzin Jubilatki. Dziękuję za obecność, życzenia i gratulacje Przyjaciołom Naszej Szkoły. Niech ta chwila trwa i raduje nasze serca!

 

Dyrektor PSM I i II st. w Opolu

Magdalena Czercowy

2 grudnia 2021 r. o godz. 17.00 miało miejsce wyjątkowe spotkanie z Mistrzem prof. Kają Danczowską, które odbyło się w formule online w Sali Koncertowej PSM im. Stanisława Śmiełowskiego oraz za pośrednictwem linków udostępnionych w e-dzienniku z możliwością interakcji na czacie.

 

W celu przybliżenia sylwetki wybitnej skrzypaczki, gwiazdy polskiej wiolonistyki, zachęcamy do zapoznania się z pozycją Katarzyny Marczak "Kaja. Biografia Kai Danczowskiej", wydanej przez Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas w 2020 r.

W ramach Jubileuszu 75 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, odbyły się siedmiodniowe warsztaty orkiestrowe pod dyrekcją wieloletniego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej PSM w Opolu Huberta Prochoty przygotowujące do nagrania dwupłytowego albumu audio a także film wideo podsumowujący proces nagrań.  W nagraniach dwupłytowego, kameralno-symfonicznego albumu udział wzięli soliści - najbardziej utytułowani uczniowie i absolwenci oraz Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu.

 

Zadanie publiczne "Obchody 75-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu" zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Zadanie publiczne "Obchody 75 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu" zostało sfinansowane ze środków Miasta Opola.

W dniu 10 listopada 2021 r. /środa/

o godz. 15:30 w Sali Koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu odbył się koncert muzyki polskiej oraz wykład prof. MACIEJA GOŁĄBA "Na jaką melodię Józef Wybicki śpiewał Mazurka Dąbrowskiego?" w ramach zaplanowanego przedsięwzięcia upamiętniającego 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Podczas spotkania uczniowie PSM I i II st. wykonali historyczne wersje hymnu. 

 

Mazurek Dąbrowskiego

W dniu 22 maja 2022 r. /niedziela/ o godz. 9.00Katedrze Opolskiej odbyła się msza święta, która została poprowadzona przez biskupa Andrzeja Czaję, z oprawą muzyczną solisty Macieja Lamma /organy/, Chóru Mieszanego PSM w Opolu pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkej oraz Zespołu Instrumentów Dętych pod dyrekcją Huberta Prochoty (transmisja na żywo w TVP3 Opole).

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, w roku jubileuszu 75-lecia PSM w Opolu, w dniu 13 czerwca 2022 r., odbyła się 6. edycja gry miejskiej SONOTRICKS pod hasłem NOWA ERA. Zgodnie z jej zasadami, uczestnicy dobierali się w 3-osobowe zastępy, by w odpowiedzi na rzucone przez belfrów wyzwanie wyruszyć w jedną z dwóch tras z ciekawymi zadaniami. Członkowie zwycięskich zastępów otrzymali bon na szóstkę (ocenę cząstkową) z dowolnych zajęć ogólnomuzycznych ważny na cały następny rok szkolny.

O koncertach, dwupłytowym albumie, spotkaniu z Kają Danczowską, gwiazdach Opolskiego Banku Talentów, koncercie w Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, światowym składzie jury Międzynarodowych Konkursów Perkusyjnych, spotkaniu z prof. Maciejem Gołąbem, warsztatach ze znanymi absolwentami. Jubileusz 75-lecia PSM w Opolu - będzie się działo!

 

Gościem Doxa Cafe była wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina Katarzyna Kaczmarczyk (LINK do wywiadu).

O Jubileuszu 75-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu jest coraz głośniej! Oto LINK do materiału TVP3 Opole na nasz temat.

Mówią o nas w Radiu Opole! LINK do materiału o rozpoczęciu Jubileuszowego Roku Szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.

W dniu 15 października 2021 r. /piątek/ w Sali Koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu  odbył się  koncert "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" oraz z okazji Dnia Edukacji Narodowej w wykonaniu stypendystów "Parlamentu Dobroczynności", Chóru mieszanego PSM II stopnia pod dyrekcją Ludmiły Zawadzkiej oraz uczniów specjalności wokalistyka i rytmika. Podczas koncertu zostały wręczone uczniom PSM stypendia "Parlamentu Dobroczynności". Więcej o piątkowym wydarzeniu możemy dowiedzieć się z regionalnych  mediów:

 

W dniu 10 listopada 2021 r. /środa/ o godz. 15:30 w Sali Koncertowej
im. Stanisława Śmiełowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.
im. Fryderyka Chopina w Opolu odbył się wykład prof. MACIEJA GOŁĄBA "Na jaką melodię Józef Wybicki śpiewał Mazurka Dąbrowskiego?". Podczas spotkania uczniowie PSM I i II st. wykonali historyczne wersje hymnu.

Wykład, wzbogacony prezentacjami muzycznymi, został nie tylko objęty patronatem medialnym, ale także zarejestrowany przez Radio Opole. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć 18 listopada w audycji "Rewiry kultury", a retransmisja wydarzenia odbędzie się 21 listopada w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.

 

Mówią o nas w Radiu Opole! LINK do materiału o Jubileuszu 75-lecia Szkoły Muzycznej oraz Gali Jubileuszowej, która zwieńczyła całoroczne obchody Jubileuszu.